Český pohár ZTV 3 úspěšně za námi

28.08.2018 23:08

Letošní celorepublikový závod záchranných psů v terénním vyhledávání podle zkoušky ZTV3 se konal pod záštitou naší Zlínské brigády a proběhl dne 25.8.2018 u nás na Valašsku v katastru obce Zašová. Do závodu nastoupilo 10 týmů (psovod a pes) ze všech koutů České republiky a jejich výkony přijeli posoudit rozhodčí Svazu záchranných brigád kynologů Pavel Svoboda a Ms. Michal Svoboda.

Zkouška ZTV3 je přímo určená pro praktická nasazení v terénu v rámci IZS a proto se skládá pouze ze speciálních cviků bez oddílu poslušnosti. Speciální cvik, tedy prohledání přiděleného přírodního terénu, se provádí dvakrát a to na dvou různých místech. Oba terény mají různé rozměry a nemají nijak fyzicky vyznačené hranice. Psovod před nástupem k prohledání dostane pouze GPS souřadnice, podle kterých pak dle vlastní taktiky vysílá psa k prohledávání daného terénu. Rozhodčí pak v průběhu závodu hodnotí nejen intenzitu práce psa, jeho ovladatelnost a přesnost označení nálezu, ale také praci psovoda s GPS.

Přestože bylo celodenní deštivé počasí oproti nedávným tropickým teplotám určitě lepší variantou, tak vysoká vlhkost vzduchu a téměř bezvětří v kombinaci s kopcovitými lesnatými terény nebyly pro psy vůbec lehké .  Výsledkem bylo, že limit zkoušky se nakonec podařilo splnit pouze dvěma závodníkům. Na 1. místě se splněným limitem zkoušky se umístila Hana Habrová (ZBK Vysočina) s Belgickým ovčákem Malinois Akim Igo,  2. místo, také se splněným limitem zkoušky, pak obsadil Martin Jakubše (ZBK Královehradeckého kraje) s Belgickým ovčákem Tervueren Duckling Noble Callistopeia a na 3. místě skončila Nikola Skokanová (ZBK Praha) s fenou Belgického ovčáka Malinois April Barathea.

O zhodnocení závodu z pohledu rozhodčího jsme požádali také Michala Svobodu:

“Posuzoval jsem ve svažitém terénu, který byl pouze z poloviny hůře prostupný a jeho náročnost spočívala spíše v určení si správné taktiky, jejím dodržování a ve správném rozvržení sil psů, kteří byli nuceni ve většině případů využívat celou délku limitu. Ve spojení s povětrnostními podmínkami pak terén splňoval požadavky nejvyšší zkoušky terénního vyhledávání, což se projevilo i na konečných výsledcích.

S potěšením musím konstatovat, že organizace a příprava Zlínské brigády byla naprosto precizní a i přes absenci psovodů na startovní listině z vlastních řad připravili vše naprosto dokonale. V deštivém počasí je nutno vyzdvihnout obětavost všech figurantů, kteří ochotně zůstávali v úkrytech, které byly vším, jen ne pohodlnými.”

Úspěšným závodníkům gratulujeme a rádi bychom poděkovali také sponzorům celé akce a to společnostem Staz s.r.o., Scucka Dog Sports Wear, EDM Centrum s.r.o., Maxis a.s., Kompakt VM s.r.o. a Pálenice Bublík spol. s r.o.

 

 

  

 

Fotogalerie ZDE