O nás 

Záchranná brigáda kynologů Zlínského kraje (ZBK ZLK) je součástí Svazu záchranných brigád kynologů ČR (SZBK) a jeho prostřednictvím také Mezinárodní záchranářské kynologické organizace IRO - Internationale Rettungshunde Organisation (IRO). Svaz záchranných brigád kynologů České republiky je občanským sdružením registrovaným u Ministerstva vnitra jako nejpočetnější dobrovolnická organizace v ČR, která se zabývá výcvikem záchranářských psů. Cílem vedení SZBK ČR je vytvořit ve všech regionálních brigádách odpovídající podmínky pro výcvik záchranářských psů, aby počty psů v pohotovostních jednotkách odpovídaly potřebám jednotlivých krajů.

 

ZBK ZLK vznikla v roce 2000 jako dobrovolná nezisková organizace se sídlem ve Valašském Meziříčí. Její členové připravují své psy pro pomoc lidem při záchranných a pátracích akcích např. pátrání po pohřešovaných osobách v obtížně prostupných přírodních terénech, v sutinách zřícených budov a ve vodě.

 

 

Členové ZBK ZLK jsou dobrovolníci, kteří své psy ve volném čase a bez nároku na odměnu připravují k pomoci ostatním. ZBK ZLK spolupracuje také s ostaními složkami Integrovaného záchranného systému (IZS) a může tak už při výcviku navodit atmosféru co nejvíce podobnou reálnému nasazení. 

 

 

Jak se stát čekatelem na členství v ZBK ZLK

Vždy mezi sebou rádi přivítáme nové vážné zájemce o záchranářský výcvik. Od psovoda očekáváme zejména sportovního a týmového ducha, nadšení pro záchranařinu a chuť obětovat svůj volný čas tomuto prospěšnému koníčku.  

U psa je zásadní jeho povaha a zdravotní stav, jelikož charakter výcviku vylučuje psy agresivní a bojácné, stejně tak psy se zdravotními problémy, které by znemožňovaly jeho plné zatížení. Důležité je také, aby pes od štěněcího věku současně procházel výcvikem základní poslušnosti (ideálně v některé ZKO nebo psí škole v místě bydliště). Původ psa ani plemeno nejsou podstatné, důležitá je jeho chuť k práci a vyrovnaná povaha. 

 

Podmínky SZBK a ZBK ZLK pro přijímání nových čekatelů do naší brigády:

  • Psovod by měl znát základy kynologie a umět psa naučit základní poslušnost (např. v úrovni zkoušky ZOP)
  • Aktivní účast na akcích ZBK ZLK
  • Zaplacení čekatelského poplatku 750Kč/rok

 

Pokud si myslíte, že se svým psem splňujete výše uvedené podmínky a máte chuť se začít věnovat této prospěšné činnosti, pak jste srdečně zváni do našich řad!

Pro více informací nás, prosím, kontaktujte na email zbkzlk@email.cz