26.9.2020
Záchranná brigáda kynologů Zlínského kraje se jako každý rok vydala do sutin a lesů šumavských a strávila necelý týden na výcvikové základně Spáleniště u Lipna.
Plánované cvičení probíhalo 2-3 fázovým tréninkem od čtvrtka do neděle a přestože to bylo náročné, tak si to všichni moc užili. Mladí psi si utvrdili zejména značení figuranta v náročných sutinových podmínkách a stejně tak nacvičili pohyb v sutině, zkušenější psi pak během pobytu absolvovali mimo jiné několik speciálů, které imitovaly podmínky na zkouškách. Samozřejmě došlo také na plošné hledání s využitím GPS, ranní stopy a nácvik slanění psa. A čas zbyl také na každodenní zhodnocení výcviku a posunu jednotlivých psů při večerním posezení u ohně.
Velké poděkování patří všem, kdo se aktivně zapojili - ať už za přípravu tréninku, posun ve výcviku a nebo pomoc s organizací. Věříme, že každý načerpal cenné rady a zkušenosti do dalšího výcviku a bude mít do budoucna na co navázat. Jihočeské záchranné brigádě děkujeme za možnost si potrénovat na sutinových trenažerech a na několik dní v roce zase využít celou jejich základnu.
3.9.2020
Prověrka pohotovostní jednotky, které se tentokrát za naši Zlínskou brigádu zúčastnil Martin Novotný s Německým ovčákem Niccem ze Slovanského domu, je koncipována jako praktická prověrka připravenosti kynologického týmu psovod - pes k použití na reálném zásahu. Její náročnost je tedy mnohem vyšší než u samotné atestační zkoušky MV, přesně podle hesla "těžko na cvičišti, lehko na bojišti".
První letošní PPJ musela být kvůli karanténním opatřením přeložena z květnového termínu na konec srpna do krušnohorské Moldavy. Krušné Hory se již vzpamatovaly z následků kyselých dešťů z konce minulého století a jsou zarostlé převážně mladými smrkovými lesy, tedy velmi neprostupným terénem pro hledání ztracených osob.
Akce začala ve středu několika tematickými tréninky, při kterých si všichni účastníci mohli kromě vlastního terénního vyhledávání procvičit i celou řadu praktických dovedností: spolupráci s ostatními týmy, první pomoc vedenou profesionálními záchranáři, prvotní ošetření těžce zraněné osoby včetně jejího bezpečného transportu po strmé sjezdovce, orientaci v terénu jen podle mapy a buzoly, dopravu do terénů čtyřkolkou, slaňování se psem.
Od pátečního odpoledne pak byla vyhlášena pohotovost a začala probíhat vlastní PPJ, která je i nominační zkouškou na atesty MV. Nastoupilo na ní deset psovodů z celkem sedmi krajských brigád SZBK a jedenáctý účastník až ze Slovenska. S náročným šestihodinovým prohledáváním 31 hektarů plochy, rozdělené do dvou denních a jednoho nočního sektoru, doplněným i prohledáním okolí dvoukilometrové cesty se nejlépe popasovaly dva týmy: Bára Andělová z jihočeské a Marie Klůsová z liberecké brigády, obě v nejvyšším hodnocení „splnil“. Dalšími úspěšnými ve stupni „prošel“ byli Eliška Janovská z pražské, Míra Burda z ústecké a Martina Taterová ze středočeské brigády SZBK, doplnění i Mariánem Paulišincem ze Slovenska.
Hlavním smyslem celé prověrky nejsou výsledky, ale prověření schopnosti práce kynologického týmu v extrémní zátěži. Z reakcí úspěšných i neúspěšných účastníků je vidět, že tohoto cíle bylo dosaženo. Pro budoucnost Svazu záchranných brigád je nesmírně důležité, že se zavedením PPJ vydal tímto výcvikovým směrem. Zájem o ni je větší než je možné organizačně zvládnout, další prověrka v říjnu je již beznadějně obsazena. Bude se konat ve vojenských lesích u Náměště nad Oslavou, přislíben je i vrtulník, takže se máme opravdu na co těšit.
Autor: Pavel Troller, zdroj www.zachranari.cz
1.9.2020
Minulý víkend naše brigáda pořádala již tradiční výcvikový víkend na Rusavě. Jelikož nám letošní koronavirová krize nedovolila víkendovku uspořádat na jaře, byli jsme nuceni termín přesunout až na konec léta. Výcvik byl zaměřen na plošné hledání a to jak v denních, tak i v nočních terénech. Kopcovitý a lesnatý terén v okolí rekreačního střediska Jestřábí k plošnému výcviku nabízí naprosto ideální podmínky.
Za naši brigádu se výcviku účastnili pokročilí psovodi a stejně tak nováčci a čekatelé se svými mladými psy. U nich byl výcvik zaměřen převážně na utvrzování správného značení figuranta a začátky práce s pachem v terénu. Jsme rádi, že jsme na víkendovce mohli přivítat také naše kolegy ze ZBK Jihomoravského kraje, ZBK Moravskoslezského kraje, z Dobrovolné záchranné brigády civilní ochrany ze Slovenska a mohli si tak vzájemně předat zkušenosti. Budeme se těšit na další setkání na Rusavě zase za rok!
17.8.2020
Jako součást USAR (Urban Search and Rescue) týmu, který působí v rámci HZS a je nasazován při záchranných pracích po zemětřesení nebo zřícení budov, odletěli do Bejrútu také čeští atestovaní psovodi.
Více informací v tiskových zprávách HZS ČR níže:
https://www.hzscr.cz/clanek/cesky-usar-tym-leti-na-pomoc-do-libanonu.aspx
https://www.hzscr.cz/clanek/aktualni-informace-ze-zasahu-usar-tymu-v-libanonu.aspx
23.6.2020
V neděli 21. června 2020 proběhl v obci Krhová, v místní části Hrádky Valašský závod záchranářských psů. Závod organizovala Záchranná brigáda kynologů Zlínského kraje, která spadá pod celorepublikový Svaz záchranných brigád kynologů ČR a která letos slaví výročí 20 let svého působení ve Zlínském kraji. Závod byl uspořádán také jako benefiční akce na podporu nemocné Kristýny Dvořáčkové, která se léčí s cystickou fibrózou. Pozvání na závod přijal rozhodčí Mezinárodní organizace záchranných psů IRO Pavel Šabacký a také Naďa Kramolišová, atestovaná psovodka záchranářka s dlouholetou praxí.
Do celodenního závodu nastoupilo celkem 10 dvoučlenných týmů, tj. 20 psovodů se psy z celé České republiky. Závodu se účastnili psovodi z různých záchranářských organizací v ČR, které se zabývají výcvikem psů pro vyhledávání pohřešovaných osob. Různorodé bylo také zastoupení plemen psů i úroveň jejich výcviku a zkušeností. V závodu se tedy předvedli psi, kteří se do praxe teprve připravují a stejně tak i psi s atestem Ministerstva vnitra, kteří už za sebou mají reálné zásahy. Závod byl koncipován zejména jako příprava do praxe a skládal se ze třech disciplín - plošného vyhledávání, sutinového vyhledávání a zdravovědy. Úkolem týmu psovod a pes bylo v časovém intervalu prohledat zadaný úsek buď přírodního hustě zarostlého terénu nebo vymezené části imitované sutiny zřícené budovy s tím, že nebyl znám počet pohřešovaných osob. Na stanovišti zdravovědy pak psovodi mohli otestovat své znalosti i praktické dovednosti v oblasti první pomoci. Kromě všech disciplín, prověřilo připravenost a odolnost psů i psovodů také celodenní deštivé počasí.
Celkově se v závodu nakonec nejlépe dařilo týmu ze Záchranné brigády kynologů Královéhradeckého kraje Kateřině Tůmové a Stanislavu Čejkovi, kteří se se svými čtyřnohými parťáky Australským honáckým psem Aladar Dr.Bokesa a Labradorským retrieverem Bertem stali vítězi závodu.
V rámci závodu byl připraven také blok ukázek výcviku záchranářských psů a také představení činnosti Zlínské záchranné brigády pro veřejnost, stejně tak malá osvěta k tématu cystické fibrózy, kterou si připravila Kristýna Dvořáčková. První vedoucí, zakládající a dnes i čestný člen Záchranné brigády kynologů Zlínského kraje Luděk Novák pak přítomné seznámil s důležitými fakty z historie Zlínské brigády.
Při závěrečném slavnostním vyhlášení výsledků byl Kristýně Dvořáčkové předán finanční dar ve výši 17 221Kč, který darovali závodníci, rozhodčí, organizátoři i návštěvníci závodu a který bude použit na splátky speciálního dýchacího přístroje SIMEOX Physio Assist.
Celý závodní den provázela přátelská atmosféra, výměna zkušeností mezi jednotlivými psovody záchranáři a stejně tak zájem o záchranářskou tématiku ze strany veřejnosti. Poděkování patří nejen všem, kteří se zúčastnili a přispěli tak na dobrou věc, ale také kolegům z SDH Krhová, SDH Poličná a HZS Zlínského kraje, pracoviště Valašské Meziříčí, kteří pomohli celou akci organizačně zajistit. Moc bychom chtěli poděkovat také všem sponzorům, kteří tuto dobročinnou akci podpořili – výrobce krmiv FITMIN, ON Semiconductor, EDM Centrum, EKOREMA Recycling, Pálenice Bublík, Řeznictví a uzenářství Martin Dobeš Vidče, Řezník-Uzenář Jan Černocký Vsetín a Pekárna Anežka Palačov.
26.4.2020
Na 26.dubna připadá svátek záchranářských psů, označovaný také jako "Den záchranného psa". S touto myšlenkou přišel Dr. Wolfgang Zörner v době, kdy byl v čele Mezinárodní organizace záchranných psů IRO jako její prezident. Více se můžete dočíst v článku Prezidentky SZBK Heleny Šabatové.
13.4.2020
Naše Zlínská záchranná brigáda kynologů letos slaví 20 let od svého založení a k této příležitosti jsme se rozhodli uspořádat Valašský závod záchranářských psů. Závod proběhne v neděli 21.června 2020 a je určen pro týmy tj. 2 psovody a 2 psy, kteří budou soutěžit v disciplínách plošné vyhledávání, sutinové vyhledávání a zdravověda.
Přípravy jsou v plném proudu, kapacita závodu je naplněna a my pevně věříme, že se nám jej letos v červnu podaří uspořádat podle původního plánu. Odpoledne od 13h. budou připraveny také ukázky pro veřejnost, takže všichni příznivci záchranářských psů a nebo případní zájemci o záchranářský výcvik jsou srdečně vítáni!
17.2.2020
Svaz záchranných brigád kynologů ČR, jehož je naše Zlínská záchranná brigáda členem, si v únoru připomína výročí 30 let od svého založení. Kulaté jubileum v letošním roce oslaví i naše Zlínská brigáda a to 20 let od svého vzniku.
V přípravě už jsou akce k připomenutí tohoto výročí. Více informací zveřejníme již brzy i na našem webu. Máte se na co těšit. :)
Více k výročí SZBK se můžete dočíst ZDE.